Lotnisko Krępa koło Słupska

Lotnisko aeroklubu w miejscowości Krępa koło Słupska

Trochę o Słupsku

Kościół w Słupsku

Kościół w Słupsku

Słupsk to atrakcyjne miasto w województwie Pomorskim. Jest jednym z nielicznych miast w tym regionie na prawach powiatu. To istniejące od 1265 roku miasto liczy sobie 91 tyś. mieszkańców. Jest to miasto o znaczeniu ponadregionalnym ponieważ leży na zbiegu ważnych szlaków komunikacyjnych drogowych oraz kolejowych. Jego kluczową role potęguję położenie nad rzeką Słupią oraz niewielka odległość od Bałtyku (zaledwie 18 km). Słupsk z powodu tej niewielkiej odległości od morza uznawany jest za miejscowość turystyczną nadmorską. Ma to oczywiście przełożenie w klimacie, gdyż w miejscowości tej panuje klimat morski w przeciwieństwie do przeważającej części kraju gdzie panuje klimat kontynentalny. Taki stan rzeczy ma znaczenie również dla lotnictwa, gdyż ma przełożenie na temperaturę i większą ilość opadów.

Historia lotnisk koło Słupska

Samolot MIG nad lotniskiem

Samolot MIG nad lotniskiem

Pierwszym historycznym lotniskiem pod Słupskiem było lotnisko Redzikowo tzw. Stolp-West po raz pierwszy otwarte w roku 1916 roku przez niemców a dokładniej Cesarstwo Niemieckie. Wykonywane tam były loty cywilne, gdyż odcięte przez Polskę Prusy Wschodnie potrzebowały węzła komunikacyjnego z krajem. Odbywały się tam regularne loty do m.in. Berlina, Szczecina i Wolnego Miasta Gdańska oraz Królewca. W 1935 roku na tych terenach wybudowano nowe lotnisko zwane Luftwaffe – Stolp-Reitz. Lotnisko to służyło m.in samolotą bombowym Sturzkampfgeschwader 2 z Ju-87B, a także morskim bombowcom. W swojej historii lotnisko nigdy nie zostało zaatakowane przez alianckie naloty. Lotnisko zostało jednak zniszczone w 8 marca 1945 roku, gdy wycofujące się z tych terenów niemieckie wojsko podjęło decyzje o zniszczeniu infrastruktury oraz pasa startowego. Armia Czerwona zastała to lotnisko zniszczone postanowiła je jednak wyremontować. Do roku 1950 roku teren lotniska był wykorzystywany jako lotnisko wojskowe. W późniejszym jednak okresie zostało przekształcone w lotnisko cywilne skąd latały samoloty do Katowic, Wrocławia, Koszalina i Warszawy. W 1999 zlikwidowano stacjonującą w porcie lotniczym jednostkę wojskową znaną jako 28 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Natomiast w jego miejsce powstała baza zapasowa pułku lotniczego z Malborka. Od początku XXI wieku lotnisko ze względu na zainteresowanie oraz stan lotniska Słupsk-Redzikowo ( ICAO : EPSK)  lotnisko zostało zamknięte.

Lotnisko aeroklubu obecnie

Awionetka na małym lotnisku

Awionetka przed startem

Drugim lotniskiem pod Słupskiem jest lotnisko w Krępa. Jest to lotnisko sportowe czynne od lat 80- tych zeszłego wieku. Jest to od początku istnienia lotnisko o nawierzchni trawiastej na której mogą lądować małe samoloty. Lotnisko jest dynamicznie rozwijającym się obiektem na którym wybudowano hangar oraz inne budynki. Pas startowy lotniska to 710 m × 100 m. Obecnie aeroklub który jest właścicielem pasa posiada Certyfikat Ośrodka FTO, umożliwiający szkolenie i trening do licencji PPL(A) i PL(G).