Dolice czyli Polskie Piramidy

Dolice to niewielka miejscowość w okolicach Stargardu w Zachodniopomorskim skrywająca wielką tajemnice sprzed tysięcy lat. Wiek Polskiego odkrycia szacuje się na podobny do Stonehenge. Pierwszy raz o odkryciu kurchanów głośno było ponad 100 lat temu. Jednak nigdy wcześniej nie zostały one otworzone i zbadane.

Polskie Piramidy Okrycie równe Stonehenge
Polskie Piramidy Okrycie równe Stonehenge

Dzięki naukowcom z Uniwersytetu Szczecińskiego w 2016 roku zostały namierzone laserowo i z fotografowane kurchany z czasów megalitycznych. Jak szacują archeologowie ich wiek może wynosić nawet 6 tysięcy lat. Wcześniej znane były tylko dwa takie kurchany w okolicy. Obecnie ich liczba wynosi aż dwanaście. Znalezisko czeka na dokładniejsze przebadanie.

Polskie grobowce, które są starsze dużo od piramid mierzą do stu trzydziestu metrów długości. Zbudowane zostały na planie trójkąta z użyciem wielkich głazów wzmocnionych nasypami ziemnymi. Ich stan jest różny. Niektóre z grobowców są dobrze zachowane, niektóre się rozpadają. Na więcej informacji o kurchanach niestety musimy jeszcze poczekać, aż zakończą się pracę badaczy z Uniwersytetu Szczecińskiego.